W jaki sposób wykorzystywać suplementy i odżywki białkowe w popularnych dietach .

Pojęcie diety często od razu kojarzy się jedynie z procesem utraty wagi. Tymczasem wiele ze sposobów odżywiania dedykowanych jest konkretnym przypadłościom. Dieta może także służyć przyrostowi masy ciała, zwłaszcza mięśniowej. Nadrzędną wartością posiłków, niezależnie od jadłospisu powinno być jednak ich odpowiednie zbilansowanie. Oznacza to, że organizmowi należy zapewnić właściwą podaż witamin i minerałów - z zachowanymi proporcjami pomiędzy węglowodanami, tłuszczami i białkami. Jak w tym wszystkim wykorzystywać suplementy, oraz które z popularnych diet zwiększające spożycie białka są najbezpieczniejsze dla zdrowia kobiety? Odpowiedzi znajdą Panie w dalszej części artykułu.

 

Dobre i złe diety białkowe...

 

Na wstępie warto nakreślić, dlaczego udział białka w diecie jest tak istotny. Białko wspomaga metabolizm z kilku powodów - szybko osiąga się po nim uczucie sytości, jest niskokaloryczne, a przy tym korzystnie wpływa na masę mięśniową (a jak wiadomo, im większy procent naszych tkanek stanowią mięśnie tym większy jest metabolizm spoczynkowy). Dzięki takiej stymulacji przemiany materii białko stanowi wręcz idealny składnik diet odchudzających. To jednak może prowadzić do pewnych nadużyć, które mogą generować poważne problemy zdrowotne w przyszłości, bądź po prostu gwarantować efekt jojo - czyli przyrost wagi zaraz po zakończeniu kuracji. Jednym z przykładów może być popularna do niedawna dieta dr Dukana, która zakłada trzyfazowy program odchudzający. W pierwszym etapie - trwającym nawet do dwóch tygodni organizm jest pozbawiany wszelkich składników odżywczych gwarantowanych przez spożycie warzyw czy owoców, błonnika zawartego w produktach pełnoziarnistych czy tłuszczu (ten redukowany jest do minimum). Wszystko po to, by w fazie "uderzeniowej" dostarczać jak najwięcej białka, które już w naturalny sposób, przy regularnej diecie i tak podnosi zdolności metaboliczne.

 

Kolejnym przykładem diety, w której zwiększono udział białka na rzecz braku innych makroskładników w diecie jest dieta Atkinsa. Z tą różnicą, że obok przyjmowania znacznych ilości produktów białkowych istotne są również tłuszcze (zarówno zwierzęce jak i roślinne). Dieta Atkinsa jest uboga w witaminy i minerały zwłaszcza w pierwszym etapie trwającym 2 tygodnie. Zakazane są wszelkie produkty na bazie zbóż, liczne owoce, warzywa (wolno spożywać w umiarkowanych ilościach m.in. szpinak, sałatę, szparagi, kapustę czy fasolkę szparagową), a nawet jogurty i mleko. Udział węglowodanów w dobowym jadłospisie nie może jednak przekraczać 30 gram (w II etapie - 50 gram). Istotny jest również indeks glikemiczny produktów. Jak łatwo zauważyć, podobnie jak dieta Dukana ten sposób odżywiania ma wiele wad. Nie powinny się na taką dietę decydować osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie, mające podwyższony poziom cholesterolu LDL. Konieczna jest także suplementacja witamin.

 

Czy zatem istnieje kuracja ograniczająca spożycie niektórych składników, która korzystnie wpływa na organizm? Odpowiedzią może być dieta Dash. Mogą ją stosować z powodzeniem osoby niezależnie od wieku oraz tego, ile kilogramów mają do stracenia. Pierwotnie została opracowana jako doraźna pomoc w redukowaniu ciśnienia tętniczego. Do dodatkowych zalet należą jednak różnorodność jadłospisu przy jednoczesnym zachowaniu niezbędnych składników odżywczych i mineralnych. Zminimalizowany jest udział tłuszczów zwierzęcych w jadłospisie, jednakże ważną rolę odgrywają złożone węglowodany (korzystnie oddziałujące na perystaltykę jelit oraz detoksykacyjne zdolności organizmu) i pełnowartościowe białko. Prócz chudego nabiału czy protein w postaci chudego mięsa drobiowego warto zainteresować się także koktajlami na bazie odżywek białkowych. Dieta Dash nie wymaga restrykcyjnego liczenia kalorii - istotna jest jednak jakość składników poszczególnych posiłków, ich regularność.

 

 

Jak włączyć suplementy do codziennej diety ?

 

Odżywki białkowe w formie uzupełnienia jadłospisu można przyjmować na wiele sposobów. Jednym z nich są oczywiście popularne koktajle, jednakże wysokiej jakości półprodukty można wykorzystać także do innych przepisów. Wszystko zależy od tego, jak wiele czasu przeznaczymy na preparację posiłku. Z dodatkiem odżywki można przygotować m.in. dietetyczne naleśniki (zastępując mąkę), białkowe omlety, wypieki deserowe (bez dodatku cukru, na przykład słodzone stewią) czy domowe batony białkowe - przydatne jako przekąska zabierana na trening w terenie bądź na siłowni. Nie trzeba się zatem ograniczać jedynie do shake'ów, jak często mają to w zwyczaju trenujący panowie.

 

Podsumowując - suplementy diety dla kobiet są potrzebnym składnikiem diety. Nie mogą jednak zastępować zbilansowanych posiłków. Ich zadaniem jest uzupełnienie niezbędnych mikro- i makroelementów. W sytuacji, gdy jadłospis ogranicza znacznie kaloryczność potraw można zastąpić niektóre z posiłków właśnie koktajlem proteinowym czy specjalną odżywką. Sposób ten jest niezwykle praktyczny, bowiem znamy dokładną wartość energetyczną produktu, a dodatkowo stymulujemy nie tylko metabolizm w stanie aktywności fizycznej, lecz również spoczynkowy. Warto pamiętać, że zarówno rodzaj diety, jak i odżywek uzupełniających można (a w sytuacji gdy nasz organizm nie jest w pełni zdrowy nawet trzeba) skonsultować ze specjalistą od żywienia czy trenerem.

Artykuły

15 paź 2017
Zdrowie, a stosowanie suplementów .

Zdrowie, a stosowanie suplementów .

Czy stosowanie suplementów diety jest zdrowe? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania odżywek? Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze suplementów. O tym dowiecie się właśnie po przeczytaniu artykułu.

Więcej
12 paź 2017
Suplementy diety, a walka z cellulitem !

Suplementy diety, a walka z cellulitem !

Suplementy diety, a cellulit? Czy jest to powiązane? W jaki sposób można zredukować cellulit lub zapobiegać jego powstawaniu stosując produkty bogate w proteiny - tego dowiecie się z niniejszego artykułu.

Więcej
10 paź 2017
W jaki sposób wykorzystywać suplementy i odżywki białkowe w popularnych dietach .

W jaki sposób wykorzystywać suplementy i odżywki białkowe w popularnych dietach .

W dzisiejszym artykule doradzamy w jaki sposób można włączyć suplement białkowy do diet oraz dlaczego w ogóle warto stosować tego typu suplementy.

Więcej

Przepisy

17 paź 2017
Oszukany sernik truskawkowy (dwuskładnikowy)

Oszukany sernik truskawkowy (dwuskładnikowy)

Chciałabyś skosztować smaczny torcik, a brak Ci pomysłu na jego przygotowanie? Może nie lubisz piec, a marzy Ci się tort? W takim razie dzielimy się z wami pomysłem na.....torcik z sernika o smaku truskawkowym!

Więcej
13 paź 2017
Wegańskie naleśniki kokosowe.

Wegańskie naleśniki kokosowe.

Dzisiaj publikujemy przepis na wegańskie naleśniki z mąki kokosowej. BEZ JAJEK | BEZ MLEKA –> BEZ LAKTOZY | BEZGLUTENOWE | WEGAŃSKIE Smacznego ;)

Więcej
12 paź 2017
Potreningowy koktajl białkowo-owocowy!

Potreningowy koktajl białkowo-owocowy!

Jak skończysz swój trening to najlepiej jest do 30 min spożyć wartościowy posiłek, dlatego publikujemy dzisiaj smaczny i szybki w przyrządzaniu koktajl, wprost idealny właśnie na posiłek po treningu!

Więcej